Euro2012

Avrupa’nın milli takımlar düzeyindeki en büyük organizasyonu olan Euro 2012 Türkiye’de oluğu gibi, tüm Avrupa’da ve hatta dünyanın dört bir yanında ilgiyle takip ediliyor. Zira, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası mini bir Dünya Kupası olarak görülebilir, zira her Dünya Kupası’nda başa güreşen takımların birçoğu Avrupa ekipleri ve uzun vadede Avrupa dışından sadece Brezilya ve Arjantin’in kupa konusunda beklentisi var.

euro-2012

Euro 2011 eleme karşılaşmaları sonucu favorilerin hemen hemen hepsi finallere katılma hakkı elde etti; ancak Euro 2012 Türkiye açısından buruk bir turnuva, zira oynadığımız baraj maçları sonucunda şampiyonaya katılma şansı elde edemedik. Şimdi Euro 2012 elemelerinden gelen 16 takım arasında göze batan takımları ve şampiyonluk şanslarını masaya yatıracağız.

Favoriler

Euro 2012’de favori dendiğinde akla ilk gelen üç takım var: Son Avrupa şampiyonu İspanya, mükemmel sistemleriyle Almanya ve tabii ki son Dünya kupasında başarılı futboluyla dikkati çeken Hollanda.

Bu takımlardan Hollanda ile Almanya açısından durum biraz karmaşık. Bu iki takım aynı grupta ve grubun üçüncü takımı olan Portekiz ile kıyasıya bir mücadele verecekler. Bu iki takımın puan durumu 2012’de alacakları yer, Euro2012’nin gidişatına etki edecek. Sıralamada ikinci olacak ekibi tabii ki diğer Euro 2012 gruplarından gelecek güçlü takımlarla birlikte daha zorlu bir yol bekliyor.

Öte yandan, C grubunda yer alan İspanya grubunda İtalya ile liderlik mücadelesi verecek. Yarı finalde Almanya veya Hollanda ile karşılaşmak istemiyorsa, İspanya’nın puan durumu 2012’de liderlik koltuğuna oturması çok önemli. Kısacası, 2012 Avrupa futbol şampiyonasında Euro 2012 puan durumu belirleyici rol oynayacak.

Sürpriz ekipler

Tabii ki Euro 2012’de başa güreşen başka takımlar da var. Bunların başında, gök mavili formalarıyla İtalyanlar, kaliteli kadrolarına rağmen bir turnuvalarda bir türlü istedikleri başarıyı elde edemeyen İngilizler ve son birkaç turnuvaya erken veda eden Fransızlar geliyor. Bu üç büyük takımın yanında, oynadığı göz alıcı futbolla dikkatleri çeken Rusya’yı da eklemek lazım. Rusya şu anda pozitif futboluyla çeyrek finallerde ve belki de sonrasında birçok büyük takımın canını yakabilecek güçte.

Ev sahipleri

Ev sahibi olduğu için Euro 2011 elemelerine katılmadan doğrudan finallere kalma hakkını kazanan Ukrayna ve Polonya üst turlar için umut vaat ediyor. Turnuva statüsü gereği seri başı olarak değerlendirilen ve ayrı gruplara yerleştirilen bu iki ekip, gruplarını ilk sırada bitirmeleri halinde birbirleriyle karşılaşmayacak. Zaten bu uygulamadan dolayı normalde seri başı olan takımlar aynı gruplara düştü. İki takımın oynadığı futbolu değerlendirdiğimizde, son yıllarda gözle görülen bir çıkış yakalayan Ukrayna’nın daha şanslı olduğunu görüyoruz, ancak arkalarındaki seyirci desteği ile Polonya’yı da küçümsememek lazım.

Birbirinden heyecanlı karşılaşmalara sahne olacak olan Euro2012’de futbolseverlere iyi seyirler, bahisçilere de bol kazançlar diliyoruz!